Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego
SZTANDAR
OPIS SZTANDARU
BATALIONU REPREZENTACYJNEGO WP
 
OPIS PŁATA SZTANDARU

Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się Krzyż Kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca 14 gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą.


OPIS STRONY GŁÓWNEJ PŁATA SZTANDARU

Na stronie głównej płata, pośrodku Krzyża Kawaleryjskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, ustalony ustawą z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej /Dz. U. Nr 10, poz. 60/ - z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem. Pomiędzy ramionami Krzyża Kawaleryjskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach litery w jednym wierszu: brepr WP, będącym skrótem jednostki wojskowej Batalionu Reprezentacyjnego WP, haftowane złotym szychem.


OPIS STRONY ODWROTNEJ PŁATA SZTANDARU

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku Krzyża Kawaleryjskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „Bóg Honor Ojczyzna”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu takie jak na stronie głównej, a w ich polach: orzeł Wojsk Lądowych, orzeł Sił Powietrznych, orzeł Marynarki Wojennej, orzeł Wojsk Specjalnych. Orły rodzajów Sił Zbrojnych RP zostały umieszczone dla podkreślenia faktu reprezentowania Wojska Polskiego.

OPIS WIEŃCA ZE SKRÓTEM BATALIONU REPREZENTACYJNEGO WP


Na stronie głównej płata sztandaru, pomiędzy ramionami Krzyża Kawaleryjskiego, w rogach płata, są umieszczone dwie gałązki wawrzynu ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części oraz w ich polach litery, w jednym wierszu brepr WP, stanowiące skrót Batalionu Reprezentacyjnego. Całość haftowana złotym szychem.OPIS WIEŃCÓW Z ORŁAMI RODZAJÓW SIŁ ZBROJNYCH RP


W rogach płata sztandaru, oddalonym od drzewca, na białej tkaninie umieszczone są dwie gałązki wawrzynu ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. W ich polu umieszczone są orły czterech rodzajów Sił Zbrojnych. Orły są w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami, głową zwróconą w prawo, siedzące na tarczy amazonek. Orły haftowane są srebrnym szychem.


OPIS GŁOWICY SZTANDARU

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego. Na przedniej ścianie podstawy umieszczony jest skrót Batalionu Reprezentacyjnego WP (brepr WP).OPIS DRZEWCA SZTANDARU

Drzewiec sztandaru zrobiony jest z drewna toczonego. Drzewiec jest dwudzielny, połączony tuleją z metalu białego. Na końcu jest umieszczona głowica, na dolnym – stożkowe okucie z białego metalu.
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych