Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego
AKTUALNOŚCI
Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
11.07.2017
W dniu 11 lipca odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa z udziałem ministra obrony narodowej Pana Antoniego Macierewicza.

 

W dniu 11 lipca przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie oraz na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły  się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Ceremonia rozpoczęła się od hymnu państwowego. Kulminacyjnym momentem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci, po którym żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej WP oddali salwę honorową.

Na zakończenie, delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a uczestnicy ceremonii wpisali się do Księgi Pamiątkowej.

W 2016 r. Sejm jednogłośnie poparł uchwałę ustanawiającą 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, którego na obywatelach II RP dopuścili się członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Święto upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II RP dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.
 
Na dzień święta wybrano rocznicę „krwawej niedzieli” 1943 r., podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Zaatakowano wówczas w 99 miejscowościach, a w następnych dniach masakry były kontynuowane.
 
Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1943−1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych