Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego
AKTUALNOŚCI
Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa
20.04.2017
Ta służba najbardziej reprezentuje Wojsko Polskie, bo jesteście twarzą, jesteście symbolem, jesteście widomym na co dzień znakiem Wojska Polskiego - powiedział minister ON Antonii Macierewicz podczas obchodów święta Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W 2007 roku, dzień 19 kwietnia, ustanowiony został przez ministra obrony narodowej jako Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa. Data ta nawiązuje do największego zrywu niepodległościowego podczas insurekcji kościuszkowskiej – zwycięskiej bitwy warszawskiej w dniach 17-18 kwietnia 1794 r., w wyniku której wojska rosyjskiego zaborcy zmuszone zostały do opuszczenia stolicy. Już w dniu następnym czyli 19 kwietnia Tymczasowa Rada Zastępcza, ustanowiła w Warszawie polską władzę wojskową.

Uroczystości związane ze Świętem DGW rozpoczęły się już o 7.30 rano, przed budynkiem DGW, od ceremonii podniesienia na maszt Flagi Dowództwa Garnizonu Warszawa. Uczestniczyli w niej dowódca gen. bryg. Robert Głąb oraz zastępcy: płk Roman Januszewski i płk Krzysztof Kseń, a także kadra kierownicza stołecznego garnizonu. Pocztem sztandarowym Batalionu Reprezentacyjnego WP dowodził ppor. Mateusz Złamaniec.

Następnie na Cmentarzu Wojskowym Powązki dowódca wraz z delegacją złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach byłych dowódców i oficerów DGW: gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, gen. bryg. Stefana Włudyki, gen. bryg. Kazimierza Bogdanowicza oraz płk. Artura Brykowskiego.

Kulminacyjnym momentem Święta Dowództwa Garnizonu Warszawa była uroczysta zbiórka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, generalicji oraz zaproszonych gości, w tym oczywiście naszego dowódcy ppłk. Sebastiana Cichosza. W jej trakcie, nastąpiła, uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Oficerem rozprowadzającym był ppor. Marcin Lipiński.

Zebranych na placu Piłsudskiego powitał dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb. - To jedyny dzień w roku, kiedy na chwilę skupiamy się na sobie, na Dowództwie Garnizonu Warszawa i podległych jednostkach wojskowych. Chcę podkreślić jak bardzo jestem dumny ze swoich podwładnych. Nie bierze się to znikąd. Składają się na to proste żołnierskie powinności, a więc skuteczna realizacja spektrum powierzanych nam zadań, w różnych obszarach odpowiedzialności. W zakresie dowodzenia i łączności, ochrony ważnych obiektów, transporcie, ale również logistycznym zabezpieczeniu i tego, z czego jesteśmy tak bardzo znani, nie tylko w Warszawie ale także we wszystkich dużych i małych miastach Polski, z zapewnienia wojskowej asysty honorowej podczas uroczystości o charakterze państwowym, wojskowym i patriotyczno-religijnym – mówił do zebranych gen. bryg. Robert Głąb. 

 
Po wystąpieniu dowódcy wręczone zostały wyróżnienia, medale i akty mianowań najbardziej zasłużonym żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej DGW. W sumie wyróżnionych zostało ok. 150 żołnierzy i pracowników dowództwa. Wśród wyróżnionych znalazło się gro oficerów, którzy rozpoczynali zawodową służbę w naszej jednostce: płk Krzysztof Sikorski, ppłk Tomasz Bieniak, ppłk Przemysław Skroński, kpt. Marcin Miszczak. Tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz RP” z odznaką w II stopniu wyróżniony został dowódca – kapelmistrz naszej orkiestry mjr Maciej Skrzypczak.

Proporzec honorowy „Przodujący pododdział DGW” z rąk gen. bryg. Roberta Głąba odebrał dowódca kompanii kablowej 1. batalionu dowodzenia 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia kpt. Marek Ratajczyk. Pododdział otrzymał wyróżnienie to za wzorową realizację zadań oraz uzyskiwanie najlepszych wyników w codziennej działalności służbowej. Przez sześć ostatnich lat kompania ta osiągała najlepsze lokaty w jednostce.

Minister Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu dziękował żołnierzom DGW za to, że są twarzą Wojska Polskiego oraz strażnikami i gospodarzami placu Piłsudskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, który „jest sercem Polski i sercem stolicy”. Minister zaznaczył, że żołnierze pododdziałów reprezentacyjnych, podległych DGW, pokazują "zdolność Wojska Polskiego do reprezentowania się na całym świecie, na wszystkich frontach i wszystkich miejscach kuli ziemskiej". "To wy wobec naszych gości z całego świata reprezentujecie Wojsko Polskie. (...) Wojsko, naród, ale i całe państwo, patrząc na was, jest dumne z Wojska Polskiego" - zwrócił się minister do żołnierzy. Minister podkreślił także, że "na żołnierzach stołecznego garnizonu spoczywa  obowiązek strzeżenia popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego", które znajduje się w budynku DGW.

(…) Tak jak Wy, swoją codzienną służbą, zarówno tą, którą przywoływał pan gen. Głąb wspominając o waszych wysiłkach na terenie całego kraju jak i tą, która jest przede wszystkim widziana przez społeczeństwo tutaj w Warszawie, w tysiącach wsi i miast, gdzie reprezentujecie Wojsko Polskie. Ta służba najbardziej reprezentuje Wojsko Polskie, bo jesteście twarzą, jesteście symbolem, jesteście widomym na co dzień znakiem Wojska Polskiego. Za to należą Wam się serdeczne podziękowania, jak tę służbę pełnicie na co dzień, stając naprzeciwko Grobu Nieznanego Żołnierza, stając naprzeciwko wielkiej polskiej historii, oddając hołd bohaterom, którzy za Polskę przelewali życie, przemierzając ten plac Zwycięstwa, ten plac Józefa Piłsudskiego, serce Warszawy, serce Polski. Przypominacie za każdym razem, że tutaj jest, tutaj były i są dni chwały, dni wspaniałych zwycięstw, dni pokazujące w jakim naprawdę może być Wojsko Polskie. Kompania reprezentacyjna, żołnierze pokazujący w szeregach zdolność Wojska Polskiego do reprezentowania na całym świecie, na wszystkich frontach i wszystkich miejscach kuli ziemskiej. To Wy, wobec naszych gości z całego świata, reprezentujecie Wojsko Polskie. (...)

Antoni Macierewicz przypomniał, że tradycje DGW sięgają powstania kościuszkowskiego i "walki z najazdem moskiewskim w 1794 r.". Tam jest źródło waszej pamięci historycznej, ale tam jest także źródło waszej zdolności bojowej, waszego żołnierskiego honoru – powiedział szef resortu ON.

Wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyła delegacja, której przewodniczył minister ON, a towarzyszyli mu: dowódca Garnizonu Warszawa, mąż zaufania oficerów ppłk Artur Wysocki (również rozpoczynający służbę w naszym batalionie), zastępca męża zaufania podoficerów st. chor. szt. Ryszard Lech oraz przedstawiciel związków zawodowych pracowników resortu obrony narodowej Sławomir Makarewicz.

Uroczystość zakończyła defilada wojskowej asysty honorowej oraz pododdziałów i pocztów jednostek wojskowych podległych dowódcy Garnizonu Warszawa: 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego im. mjr Stefana Starzyńskiego, Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pododdziału Dowództwa Garnizonu Warszawa. Obecny był także poczet sztandarowy 24 Polowej Technicznej Bazy Wojsk Łączności w Opolu.

Defiladę prowadził dowódca uroczystości ppłk Tomasz Bieniak, dowódcą kompanii honorowej był por. Robert Herman, a orkiestrą dyrygował por. Łukasz Kukulski. Pododdziałem towarzyszącym 3 Kompanii Reprezentacyjnej WP dowodził ppor. Aleksander Jankowski. Poczet flagowy w składzie: dowóda - ppor. Mateusz Złamaniec, flagowy - plut. Stanisław Daśko, asysta - ppor. Patryk Koroś. Uroczystej zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza dokonał ppor. Marcin Lipiński.


por. Michał Tomczyk, DGW, CO MON
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych